انواع آب بند ها

یکی از انواع آب بند ها که کاربرد زیادی دارد اورینگ است که وظیفه ایی که دارد از نفوذ و یا خارج شدن مایع ها و گاز ها در پمپ ها و قطعات و پیستون هایی که در سیلندر ها وجود دارد ، ممانعت می کند و بهترین جنسی که برای اورینگ ها وجود دارد از نوع لاستیک های مصنوعی است، بیشتر اورینگ ها برای آب بندی شیار ها ساخته شده است و چنان چه اورینگ در مواردی به کار رود که متحرک باشد ماندگاری عمر اورینگ ها بیشترخواهد بود و به صاف بودن سطح قطعه ها هم بستگی دارد .

کاربرد اورینگ برای مکان هایی که دارای زاویه هستند پیشنهاد نمی شود و اسنفاده کردن از این نوع از آب بند ها در این موارد توصیه نمی شود .

آب بندی هایی که برای پیستون ها و شافت ها می توان از آن استفاده کرد آب بندهای  U شکل و V شکل هستند که جنسی که برای این نوع از آب بند ها وجود دارد از جنس چرم طبیعی یا مصنوعی است هم چنین می توان از نوع پلاستیکی آن هم استفاده کرد که برای آب بندی قطعات پمپی باید از تعدادی از این قطعات را به کار برد تا بهترین نتیجه را دهد .

آب بندی های فلزی مواقعی به کار می رود که حرارت زیاد باشد که البته نشتی این نوع از آب بندی ها هم زیاد است و در صورتی نشتی نخواهد کرد که خیلی با دقت فیت بندی شود و جنس اغلب این نوع از آب بند ها از فولاد است .

نوع دیگری از آب بند ها که برای آب بندی قسمت های ناصاف کاربرد دارد واشر کمپرسی است و در دوجنس فلزی و غیر فلزی وجود دارد .

نوعی دیگر از انواع آب بند ها کاسه نمد است که دارای جنس تفلونی است و بیشتر جاهایی به کار می رود که شافت از پوسته خارج شده باشد .

گلند ها برای سفت کردن پکینگ ها کاربرد دارد و بین آببندی ، روغنکاری و خنک کاری ها تعادل به وجود می آورد .

هنگامی که نشت به میزان خیلی کمی است باید از آب بندهای مکانیکی استفاده شود که این نوع از آب بند های مکانیکی در مدل های گوناگون وجود دارد ولی طرز کار آن ها تقریبا یکسان است .

از آب بند های دیگری که می توان به آن اشاره کرد پکینگ ها هستند که جنس آن ها از پلاستیک یا نخ نسوز است که بیشتر زمانی کاربرد دارد که فشار کم باشد .

جنس پکینگ ها متفاوت است ، ممکن است پکینگ از جنس آزبستوس تهیه شده باشد که صرفا برای درجه حرارت پایین کاربرد دارد و اما نوع دیگر متالیک است که بر خلاف نوع اول برای دماهای بالا کاربرد دارد جنس این نوع از پکینگ ها به گونه است که حتما باید روغن کاری شود و در صورتی که بدون روغن و خشک کار کند باعث آسیب دیدن به قطعه خواهد شد .

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *