بلبرینگ

بلبرینگ چیست ؟

زمان مورد نیار برای مطالعه : 4 دقیقه

تاریخ 1401/08/27

این مقاله نگاهی عمیق به بلبرینگ ها خواهد داشت.

بلبرینگ ها و رولبرینگ ها از خانواده یاتاقان ها هستند که بیشترین مصرف آنها در صنعت خودرو است.
یاتاقان های غلتشی خود نیز به چند نوع تقسیم می شود.

مقاله نگاهی به موضوعاتی مانند:

  • طراحی و عملکرد بلبرینگ
  • کاربردها و مزایای بلبرینگ

طراحی و عملکرد بلبرینگ

در این فصل طراحی، ساخت و عملکرد بلبرینگ‌های ساچمه‌ای مورد بحث قرار خواهد گرفت.

بلبرینگ چیست؟

بلبرینگ‌ها انواعی از یاتاقان‌های غلتشی هستند که بار را حمل می‌کنند، اصطکاک را کاهش می‌دهند و قطعات متحرک ماشین را در حالی که حرکت را تسهیل می‌کنند، قرار می‌دهند. آنها تماس سطحی و اصطکاک بین سطوح متحرک را با استفاده از دو “نژاد” یا حلقه های یاتاقان جداگانه کاهش می دهند. در مقایسه با سطوح صافی که روی یکدیگر ساییده می شوند، ضریب اصطکاک با حرکت چرخشی توپ ها کاهش می یابد

طراحی

بلبرینگ ها از چهار قسمت اصلی تشکیل شده اند که عبارتند از:

بلبرینگ
  • 2 حلقه
  • توپ ها (عناصر نورد)
  • نگهدارنده (جداکننده توپ).

تماس زاویه ای و شعاعی شامل یک حلقه داخلی و خارجی است. بلبرینگ های تماسی زاویه ای و بلبرینگ های شعاعی برای تحمل بارهایی طراحی شده اند که در جهت عمود بر محور چرخش هستند که به عنوان بارهای شعاعی شناخته می شوند.ساختار بیرونی ثابت است و در بدنه سوار می شود. هنگامی که بار شعاعی از یاتاقان به محفظه منتقل می شود، ساختار بیرونی نیز به این انتقال کمک میکند. حلقه داخلی شفت را در حین چرخش پشتیبانی و هدایت می کند و بر روی یک محور چرخان سوار می شود. عملکرد عناصر نورد برای حمل بار و توزیع بار در سراسر مسیرهای مسابقه است.

عناصر نورد با سرعتی متفاوت از سرعت حلقه داخلی می چرخند، اما آنها در اطراف حلقه داخلی می چرخند. جداکننده به عنوان یک مانع عمل می کند که از برخورد توپ ها به یکدیگر جلوگیری می کند. جداکننده بین توپ ها قرار دارد. یاتاقان های رانش بارهایی را تحمل می کنند که موازی با محور چرخش هستند که به آنها بارهای محوری گفته می شود. تراست از دو حلقه با اندازه مساوی تشکیل شده اند.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *