مواد مورد استفاده در توپ در بلبرینگ

جنس بلبرینگ و انواع آن

زمان مورد نیاز برای مطالعه : 5 دقیقه

مطلب جنس بلبرینگ و انواع آن

تاریخ 1401/08/27

مواد مورد استفاده برای ساخت توپ های بلبرینگ نورد بسیار متفاوت است و همیشه عمدتاً بر روی مواد حلقه متمرکز است. این اطمینان از هماهنگی فعل و انفعال قفس، حلقه بیرونی و حلقه داخلی در سیستم را می دهد. این معمولاً زمانی مهم است که گرم کردن یا خنک کردن یاتاقان ها در کاربرد درگیر باشد. ویژگی های در حال اجرا بلبرینگ از اهمیت بالایی برخوردار است. آنها باید خوب باشند متداول ترین موادی که برای ساخت بلبرینگ استفاده می شود با توجه به ارتباط آنها با مواد حلقه در زیر ذکر شده است:

Roller Bearing Steel 1.3505/100Cr6

این ماده برای بلبرینگ های فلزی استفاده می شود. برای این نوع بلبرینگ ها اغلب از توپ های ساخته شده از فولاد سخت شده استفاده می شود. ماده ای که اغلب مورد استفاده قرار می گیرد فولاد کروم با ترکیبی حدود 1% کربن و 1.5% کروم است.

خواص توپ های فولادی کروم مارتنزیتی آنها را برای تولید بلبرینگ ها مناسب می کند.

 زیرا آنها اجزای پایداری را ایجاد می کنند که در عملکرد مداوم مقاوم و بادوام هستند.

 توپ هایی که از فولاد غلتکی ساخته شده اند بادوام و مستحکم هستند.

 آنها به شدت در برابر خوردگی حساس نیستند و غلتک های سوزنی و غلتک های استوانه ای از این ماده ساخته شده اند.

مواد مورد استفاده در توپ در بلبرینگ

Stainless Steel 1.4401 and 14401

 

این ماده برای بلبرینگ های ساخته شده از پلاستیک استفاده می شود. این توپ های فولادی ضد زنگ سخت نمی شوند. آنها به طور استثنایی در برابر خوردگی مقاومت می کنند و همچنین در برابر آب شور و قلیایی مقاومت می کنند. گلوله های فولادی سخت شده نباید برای بلبرینگ های پلاستیکی استفاده شوند. محدودیت مواد در حلقه پلاستیکی حداکثر بار مجاز برای بلبرینگ های پلاستیکی را محدود می کند. توپ های فولادی ضد زنگ ارزان تر از توپ های شیشه ای هستند.

Soda-Lime Glass

 

هنگامی که به یک بلبرینگ بدون فلز نیاز است، این زمانی است که توپ های شیشه ای وارد بازی می شوند. گلوله های شیشه ای نیز زمانی استفاده می شوند که مقاومت شیمیایی بلبرینگ بالا باشد. شیشه سودا آهک برای ساخت بطری ها، شیشه های مسطح، لیوان های نوشیدنی و مواد بلبرینگ استفاده می شود. خواص شیمیایی شیشه سودا آهک بسیار خوب و مناسب برای بلبرینگ هایی است که معمولاً برای مدت کوتاهی در معرض تنش شیمیایی قرار می گیرند، اما نه در معرض تنش شیمیایی زیاد. نام لیمو لیمو را نیز به دلیل رنگ سبز روشنش به آن داده اند.

یک بلبرینگ بدون فلز

Borosilicate Glass

این نوع شیشه در مقایسه با شیشه های سودا آهکی بسیار گران تر است. خواص مقاومت شیمیایی بوروسیلیکات حتی بیشتر از شیشه سودا-آهک است، به این معنی که از آن در کاربردهایی که شامل اسیدهای قوی است استفاده می شود. مزایای شیشه بوروسیلیکات در زیر ذکر شده است:

  • مقاومت حرارتی عالی و همچنین مقاومت در برابر تغییرات دما
  • پایداری مکانیکی
  • ضریب انبساط خطی بسیار پایین

Aluminum Oxide

از این نوع مواد برای توپ های بلبرینگ سرامیکی استفاده می شود. توپ های سرامیکی ساخته شده از اکسید آلومینیوم را سرامیک های اکسیدی نیز می نامند. ساختار پلی کریستالی دارند. این توپ ها وزن سبکی دارند و دارای خواص زیر هستند: 

مقاومت خوب در برابر خوردگی، مقاومت در برابر سایش خوب و مقاومت در برابر حرارت خوب.

آنها علیرغم تأثیرات دیگری مانند آب، اسیدها و محلول های نمکی در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند. 

مهم است که این نوع توپ ها با اسید هیدروکلریک، اسید هیدروفلوئوریک، محلول های قلیایی قوی و اسید سولفوریک گرم تماس نداشته باشند. 

این نوع توپ ها به عنوان خود روان کننده و عایق الکتریکی نیز شناخته می شوند.

توپ های ساخته شده از اکسید آلومینیوم به رنگ سفید تا عاج هستند و طبق استاندارد ASTM F 2094 کلاس II/III تولید می شوند.

Silicon Nitride

توپ های ساخته شده از مواد سرامیکی نیترید سیلیکون وزن سبکی دارند، اما همچنین دارای خواص چقرمگی و مقاومت در برابر خوردگی هستند که فوق العاده است. اما آنها می توانند توسط اسیدها و محلول های باز خاصی خورده شوند. این ماده اثر عایق از خود نشان می دهد. گلوله های ساخته شده از این ماده خود روان شونده بوده و مقاومت آن ها در برابر نوسانات دما بسیار زیاد است که به طور محسوسی روی خط پایین تاثیر می گذارد. این نوع توپ ها بسیار گران تر از توپ های ساخته شده از اکسید آلومینیوم هستند. رنگ گلوله های نیترید سیلیکون، رنگ مرواریدی مشکی است.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *