تسمه صنعتی

تسمه صنعتی

زمان مور نیاز برای مطالعه : 15 دقیقه

تاریخ: 1401/09/08

تسمه صنعتی یک حلقه از ماده‌ای انعطاف‌پذیر است که برای ایجاد پیوند مکانیکی و انتقال انرژی بین دو یا چند شفت استفاده می‌شود.

تسمه صنعتی

تسمه‌ها به دور قر قره پیچیده حلقه می‌زنند . در یک سامانهٔ دارای دو پولی ممکن است هر دو پولی در یک جهت به گردش درآیند یا تسمه به صورت ضربدری باشد تا جهتشان مخالف گردد.

به عنوان یک عامل حرکت، تسمه نقاله یکی از کاربردهای تسمه است که در آن از تسمه برای حمل بار بین دو نقطه استفاده می‌شود.

تسمه‌ها را معمولاً با یکاهای میلی‌متر یا اینچ اندازه‌گیری می‌کنند که در تسمه‌های میلی‌متری قطر خارجی و در تسمه‌های اینچی قطر داخلی ملاک اندازه‌گیری است.

تسمه صنعتی

تسمه های صنعتی به سه دسته تقسیم می شوند:

  • تسمه انتقال صنعتی
  • تسمه انتقال خودرو
  • تسمه نقاله

دو مورد اول متعلق به تسمه انتقال است. تسمه انتقال برای انتقال نیروی مکانیکی از جمله نوار انتقال تخت و نوار انتقال مثلثی (نوار V شکل) استفاده می شود.

تسمه بلبرینگ رولند

تسمه صنعتی از لاستیک و مواد تقویت شده (مانند بوم پنبه، ابریشم مصنوعی، الیاف مصنوعی یا مفتول فولادی و غیره) تشکیل شدند. که از بوم لاستیکی چند لایه، پارچه الیاف مصنوعی، بند ناف و سیم فولادی به عنوان یک لایه کششی ساخته شدند که با لاستیک پوشانده شده و سپس شکل گرفته و ولکانیزه می شود.

در مقایسه با انتقال دنده و انتقال زنجیره ای، انتقال تسمه دارای مزایای مکانیسم ساده سر و صدای کم و هزینه تجهیزات کم است و به طور گسترده در انتقال قدرت مختلف استفاده میشوند.

تسمه بی پایانی که بر روی دستگاه رانده می شود، روی دو قرقره تسمه، عمدتاً از لاستیک ساخته میشوند که معمولاً به عنوان تسمه شناخته میشوند . تسمه انتقال در تسمه صنعتی نیرویی است که از چرخش موتور یا موتور پرایم موور تولید می شود و از طریق تسمه از طریق تسمه به تجهیزات مکانیکی منتقل می شود بنابراین به آن تسمه قدرت نیز می گویند.

این جزء اصلی اتصال تجهیزات الکترومکانیکیست، با کاربردهای متنوع و کاربردهای بسیار متنوع.

مشخصات :

(1) تسمه نقاله در تسمه های صنعتی:

تسمه های نقاله بیشترین استفاده را در بین تمام تسمه های صنعتی دارند و همچنین آشناترین آنها هستند. به عنوان مثال، تجهیزات خط تولید کارخانه یک تسمه نقاله رایج است. تسمه نقاله به عنوان نماینده تسمه های صنعتی، بیشترین فراوانی را در انتخاب مواد و بازار دارد و انعطاف پذیری بالا یکی از ویژگی های اصلی تسمه نقاله است. علاوه بر این، تسمه نقاله را می توان با توجه به مواد به تسمه نقاله بوم پنبه ای، تسمه نقاله نایلونی (NN)، تسمه نقاله پلی استر (EP)، PVC یا PVG تقسیم کرد.

(2) ویژگی های تسمه انتقال در کمربند صنعتی:

تسمه انتقال صنعتی عمدتاً برای تجهیزات الکترومکانیکی استفاده می شود که توسط نیروی تولید شده توسط موتور هدایت خواهندشد. صنایع ماشین آلات دقیق معمولی مانند لوازم خانگی، کامپیوتر، ربات ها و غیره در سری تسمه انتقال صنعتی اعمال خواهد شد.

(3) تسمه‌های انتقال خودرو در تسمه‌های صنعتی:

تسمه‌ انتقال خودرو وسایل اتصالی هستند که برای به حرکت درآوردن ماشین‌ها در موتورهای خودرو استفاده می‌شوند.

تسمه ی انتقال خودرو عمدتاً شامل تسمه‌های ماشین‌های کشاورزی، تسمه‌های ضد روغن با سرعت بالا.

تسمه‌های گرد (تسمه‌های گرد)، تسمه‌های تخت، تسمه‌های برج آب (تسمه‌های زاویه باز)، تسمه‌های انتقال، تسمه‌های انتقال موتور سیکلت، تسمه‌های V (تسمه V) هستند. تسمه های موازی، تسمه چند شیار، تسمه شش ضلعی، تسمه انعطاف پذیر، تسمه کششی، تسمه خودرو و غیره.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *